Izolácia podkrovia

 

Pri rekonštrukcii podkrovia je nutné počítať s náročnosťou prípravy i realizácie. Do úvahy je potrebné vziať rizikové faktory, ktoré môžu bývanie v takých priestoroch znepríjemniť. Načo si treba dať teda pozor?

 

1. Voľba izolácie je základ výsledného efektu

Výber vhodnej izolácie je dôležitým základom pre ďalšie energetické fungovanie podkrovia. Izoláciu môžme umiestniť dvojakým spôsobom:

  • Medzikrokvová izolácia - používa sa minerálna vlna, ekologické materiály s dobrými izolačnými vlastnosťami napr. konope alebo fúkaná celúlozová izolácia. V prípade tejto izolácie je nutné vziať do úvahy rôzne izolačné vlastnosti dreva ako má izolačný materiál.  Teda krokvy medzim ktoré sa vkladá izolačný materiál môžu pôsobiť ako tepelný most. Pod krokrokvové trámy sa preto vkladajú dosky alebo sa aplikuje dvojvrstvová izolácia, teda najskôr medzi krokvy a potom zvúntra pod trám

 

  • Nad krokvová izolácia - na voľné krokvy s umiestni izolačná vrstva z izolačných šablón (polystirén) na ktoré sa následne kladú tašky. Výhodou systému je 100% eliminácia tepelných mostov a vlhnutia drevených trámov. Tiež tak vzniká väčší vnútorný stavebný priestor medzi krokvami.

Fotogaléria: Izolácia podkrovia

/album/fotogaleria-izolacia-podkrovia/nadkrokvova-izolacia-1-jpg1/
/album/fotogaleria-izolacia-podkrovia/nadkrokvova-izolacia-2-jpg1/
/album/fotogaleria-izolacia-podkrovia/medzi-krokova-izolacia-2-jpg1/
/album/fotogaleria-izolacia-podkrovia/medzi-krokova-izolacia-jpg1/

—————


2. Parozábrana je kľúčový prvok konštrukcie

Dobre vykonaná izolácia ale nemusí byť zárukou, že obytné podkrovie bude po energetickej i technickej stránke zabezpečené. Pri bývaní (a ani podkrovie nie je výnimkou) totiž obytnom priestore vznikajú vodné pary, ktoré ľahko preniknú do strešného plášťa, kde kondenzujú a môžu spôsobiť vážne poškodenie konštrukcie. Okrem toho samozrejme netesným plášťom pre prúdenie vzduchu v chladnom období uniká vzácne teplo.

Ako podobnej situácii zabrániť? Riešením je parozábrana. Tento stavebný detail by ste nemali podceniť.  Ide o pomerne jednoduché opatrenie, ktoré je ale mnohokrát pri zlom prevedení príčinou porúch striech i vzniku tepelných strát. Parozábranu tvorí fólia, ktorá sa kladie pod tepelnú izoláciu zo strany interiéru a musí brániť prenikaniu prirodzenej vlhkosti z obytného priestoru do konštrukcie krovu. Požiadavkou je dokonalá tesnosť, a to je niekedy v členitom priestore podkroví so strešnými oknami a častými prestupmi konštrukcií problém.

Najčastejšími chybami pri aplikácii parozábran sú:

  • Použitie nesprávneho materiálu fólie (perforovaná fólia a pod.)
  • Parozábrana je porušená
  • Nedostatočné spojenie pásov fólie
  • Parozábrana nie je tesne spojená s prenikajúcim vedením (voda, kanalizácia, elektrické káble...)
  • Nedokonalé napojenie na priliehajúce stavebné konštrukcie (okenné rámy ...)